Основно меню

Hugo Junkers

Хуго Юнкерс влиза в историята на авиацията със своите самолети, най-вече с J 1, F 13 и JU 52. Неговите изобретения и постижения проправят пътя на гражданската авиация. Те се използват и днес във всеки Airbus и Boeing, който лети високо над главите ни. Разбира се, времената носят иновации и началото на XX век е особено богато на такива. Но Хуго Юнкерс е този, който благодарение на неуморния си изследователски стремеж и решимостта си да се бори със съпротивата на колегите си, последователно реализира тези разработки и противно на тогавашното мнение накара метала да лети. През 1910 г. той патентова идеята за разполагане на носещите елементи, задвижването и, ако е възможно, товара и пътниците на самолета в кухо тяло, чиято форма е от съществено значение за осигуряване на подемна сила на самолета. Така нареченото дебело крило днес се приема за даденост и се използва в цял свят.

Хуго Юнкерс не е проектирал сам нито един от своите самолети. Той е знаел как да разпознава и насърчава талантите и да работи за постигането на обща цел. В резултат на това името на дизайнера, на когото Хуго Юнкерс е успял да възложи и предизвика да реализира визията му, винаги е тясно свързано с всеки самолет Junkers. Благодарение на това отношение той рано разпознава и потенциала на Баухаус, който вече не разглежда научните изследвания, изкуството и занаятчийството като нещо отделно, и става един от най-известните му покровители по онова време.

В резултат на неговите изследвания, за които конструира аеродинамичен тунел и го изгражда на покрива на първото си учебно заведение - RWTH Aachen, са създадени самолети, които са новаторски и във визуално отношение. В днешно време те може да изглеждат тромави, но ако ги сравните с "летящите кутии" от миналото, революцията става ясна.

Junkers A50 - рационализирана чиста форма

Junkers A50 Junior е изключителен пример за обтекаемата форма на самолетите Junkers. Проектиран като чисто спортен самолет, тук намаляването на теглото е от особено значение. Това е довело до намаления, тесен фюзелаж, който и днес изглежда изключително естетично.


Съвършената, красива форма на неговите самолети и фактът, че технология, която е на повече от сто години, е валидна и днес, продължават да вдъхновяват отново и отново. В момента два модела на Hugo Junkers, построени от Junkers Flugzeugwerke, отново са във въздуха, практически верни на оригинала. Двигателите са еволюирали и са съответно адаптирани, а цифровизацията, разбира се, е включена в апаратурата. Въпреки това основната форма почти не е трябвало да бъде променяна и сега пилотите могат да летят безопасно и ефективно с легендарен самолет, който може да се нарече вечна класика.


Когато става въпрос за часовници, Junkers също не мисли само за вчерашния ден. Разбира се, разработката на преносим часовник датира от XV век. Формата им също не се е променила значително. Часовниците играят важна роля в авиацията по различни причини. Подобно на морските инструменти, те винаги са били неразделна част от инструментите за управление и навигация. С нашите аналогови часовници искаме да предоставим на днешните хора аксесоар за ежедневието, който да им напомня за постиженията на човечеството, да отразява собствения им стил и също така да превръща практическата им употреба в постоянен източник на удоволствие. Духът на изобретателството и авиацията е дълбоко вкоренен в нашето ДНК. В момента часовниците Junkers работят върху много специална иновация на материала в сътрудничество със самолетните заводи. Кой казва, че една иновация не може да бъде пренесена от една дисциплина в друга, от миналото в настоящето?

Специално издание на Junkers A 50

Специалното издание на Junkers A 50 се предлага с апликиран самолет върху циферблата от гофриран метал, който ви напомня за усещането за полет над планини и долини в открит спортен самолет всеки път, когато погледнете часовника. Тъй като е оборудван с механизъм GMT, може да се зададе индивидуална втора часова зона.


Научете повече